Najczęstsze błędy przy wdrożeniach controllingu finansowego

W systemy informatyczne wspomagające zarządzaniem firmą z definicji się inwestuje. Inwestycja oznacza przecież wydatki na poprawienie skuteczności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak rzeczywistość bywa przekorna i nie zawsze uruchomienie systemu informatycznego w firmie przynosi korzyści. Najczęściej na skutek sumy drobnych, acz istotnych błędów, popełnianych przez obie strony prowadzące wdrożenie, czyli klienta i wykonawcę.

Controlling finansowy: porządek wymagany

Podstawowym warunkiem wprowadzenia w firmie narzędzi informatycznych do wspomagania controllingu finansowego jest bezwzględna konieczność sformalizowania wszystkich procedur i operacji. Oznacza to wyodrębnienie operacji, określenia zasad i kierunków obiegu informacji i dokumentów, wraz z jednoznacznym określeniem kluczowych elementów poszczególnych procesów. Ten etap dla wielu małych i średnich firm, które wcześniej funkcjonowały albo w warunkach rozproszonej odpowiedzialności, albo wręcz przeciwnie – w których o wszystkim decydował właściciel – okazuje się często krokiem bardzo trudnym. „Posprzątanie” w procedurach to jednak niezbędny wstęp, bez którego dalsze etapy tracą sens i rację bytu. W wielu firmach niestety na tym etapie już dochodzi do załamania – nie są one w stanie wytworzyć jasnych i przejrzystych procedur, do których będą się stosować i pracownicy, i – o co czasami o wiele trudniej – menedżerowie oraz właściciele firmy.

Błędna analiza

Analitycy wykonawcy oprogramowania mogą również popełniać błędy – czy to z powodu błędnych informacji od klienta, czy z powodu swoich wcześniejszych doświadczeń. Prawdopodobieństwo popełnienia błędów w określeniu procedur i operacji można jednak po stronie wykonawcy znacznie ograniczyć poprzez wprowadzenie odpowiednich metod zarządzania projektem.

Standaryzacja. Lęk przed nowym

„Zawsze tak było”, „dotychczas się sprawdzało”, „od lat tak robimy”. Zbliżone kwestie słyszał chyba każdy analityk, tworzący założenia dowolnego oprogramowania dla firm. Wiele firm wypracowało w praktyce normy postępowania w różnych przypadkach, co niestety blokuje wszelkie zmiany oraz standaryzację procedur. Ten błąd również musi „przerobić” firma, w której się wdraża zasady controllingu finansowego.

Duży stopień skomplikowania i słaba ergonomia

Oprogramowanie dla firm, w tym narzędzia do controllingu finansowego, to narzędzie. Tak jak i „fizyczne” narzędzia podlega więc regułom odpowiedniego projektowania, obejmującego między innymi ergonomię oraz wygodę użytkowników. Niestety nie zawsze wykonawcy o tym pamiętają, tworząc systemy zbyt skomplikowane i mało intuicyjne dla użytkowników. Lista błędów może być jednak znacznie dłuższa, o czym można przeczytać pod linkiem 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s