pozytywnie

4 powody, dla których warto budować pozytywną historię płatniczą

Jeśli chcesz wziąć kredyt na mieszkanie lub planujesz zakup na raty, bank z pewnością sprawdzi Twoją historię płatniczą. Dla instytucji finansowych informacja o tym, czy terminowo spłacałeś poprzednie zobowiązania, jest jednym z elementów decydujących o udzieleniu Ci kolejnej pożyczki. Jakie korzyści daje świadome budowanie historii płatniczej?

  1. Wiarygodność finansowa

Czy pożyczyłbyś dużą sumę pieniędzy osobie, o której nic nie wiesz? Z pewnością nie. Podobnie banki traktują klientów nieposiadających żadnych informacji ani w Biurze Informacji Kredytowej, ani w biurach informacji gospodarczej. Wiele osób zapomina, że całkowity brak odnotowanej historii płatniczej może działać tak samo niekorzystnie, jak wpisy informujące o zaległościach w spłacie zobowiązań. Z pewnością gdybyś wiedział, że Twój kolega do tej pory regularnie oddawał pożyczone pieniądze, chętniej udzieliłbyś mu pożyczki. Na podstawie historii płatniczej bank ocenia, czy jesteś wiarygodnym płatnikiem. Korzystnie na Twój wizerunek mogą wpłynąć pozytywne informacje w biurze informacji gospodarczej, które powodują, że stajesz się dla banku rzetelnym i wiarygodnym klientem.

 

  1. Łatwiej spełnisz swoje marzenia

Wiele osób nie myśli o budowaniu historii płatniczej, dopóki nie podejmie decyzji o kupnie mieszkania lub zaciągnięciu większego kredytu na realizację swoich marzeń (zagraniczna wycieczka, remont kuchni, nowy samochód itp.). Im szybciej zaczniesz gromadzić pozytywne informacje, tym łatwiej i szybciej uda Ci się zrealizować swoje marzenia. Pamiętaj, że wpisy pozytywne do BIG-u możesz uzyskać nawet za opłacane regularnie rachunki za prąd, telefon, TV czy telefon.

 

  1. Masz finanse pod kontrolą

Niestety, wielu Polaków nie spłaca swoich zobowiązań finansowych w terminie. Jak wynika z raportu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. za II kw. 2015 r., aż 46% spraw znajdujących się w Rejestrze dotyczy nieuregulowanych rachunków za produkty finansowe. Natomiast kolejne 26% pochodzi z tytułu nieopłaconych rachunków za usługi multimedialne. Należysz do osób, które płacą swoje rachunki na czas? Postaraj się zatem o informacje pozytywne, które udokumentują to. Dzięki wizerunkowi rzetelnego płatnika zyskasz wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należy spokój sumienia oraz świadomość, że jesteś dla banku oraz innych usługodawców godnym zaufania klientem, a co za tym idzie – masz podstawy do wynegocjowania lepszych warunków umów. Pozytywne informacje są także pomocne, gdy chcesz coś kupić na raty lub skorzystać z atrakcyjnych ofert dostawców telefonii komórkowej oraz Internetu.

  1. Zabezpieczenie na przyszłość

Masz stałe zatrudnienie i pewne zarobki. Ale co zrobisz, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego, np. stracisz pracę, ktoś z bliskich poważnie zachoruje lub będziesz miał niebezpieczny wypadek? Zdarzają się sytuacje, w których niespodziewanie potrzebujemy większej sumy pieniędzy. Rodzina i przyjaciele nie zawsze mogą wówczas pomóc. Budując pozytywną historię płatniczą, zwiększasz swoje szanse na kredyt na korzystnych warunkach i to w momencie, w którym najbardziej możesz tego potrzebować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s