dollar

Wpis do rejestru dłużników krok po kroku

Co zrobić, gdy pracodawca miesiącami nie wypłaca nam pensji? Jednym ze sposobów, aby odzyskać zaległe należności, jest umieszczenie danych dłużnika w biurze informacji gospodarczej. Negatywny wpis nie tylko zmniejszy wiarygodność płatniczą nieuczciwego pracodawcy, ale może go zmusić do szybszej wypłaty zaległych zobowiązań.

Kiedy możemy wpisać dłużnika do BIG-u?

Zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r. jako konsumenci mamy prawo udostępniać dane o nieterminowych płatnikach w biurze informacji gospodarczej. Aby dokonać wpisu do Rejestru Dłużników ERIF BIG SA, należy spełnić łącznie trzy warunki:

  1. posiadać potwierdzenie zobowiązania dłużnika tytułem wykonawczym,
  2. powiadomić dłużnika o zamiarze dokonania wpisu; informacja ta musi zostać przekazana w formie pisemnej i musi zawierać ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura. Musi być ona doręczona do rąk własnych adresata lub listem poleconym za adres do doręczeń lub jeżeli dłużnik go nam nie podał na adres zamieszkania; jeśli w ciągu 14 dni od otrzymania pisma, dłużnik nie odda zaległych pieniędzy, możemy dokonać wpisu.
  3. posiadać datę wydania i sygnaturę tytułu wykonawczego oraz dane organu orzekającego, który wydał wyrok, uprawniający do zamieszczenia wpisu.

 

Jak dokonać wpisu?

Wiele osób nie wie, jak wpisać do rejestru dłużników osobę lub firmę, która jest jej winna pieniądze i dlatego nie wykorzystuje tej możliwości w celu zmobilizowania dłużnika do szybszej wypłaty należności. Okazuje się jednak, że dokonanie wpisu jest bardzo proste i może nam znacznie pomóc odzyskać zaległe należności. Zanim dopiszemy dłużnika do Rejestru Dłużników ERIF BIG SA, musimy założyć i aktywować konto na stronie InfoKonsument.pl. Rejestracja i aktywacja konta jest bezpłatna. Rejestracja trwa jedynie kilka minut, aktywacja konta maksymalnie dwa dni robocze. Zobowiązani jesteśmy również podpisać umowę o udostępnianiu informacji gospodarczej. Dokument możemy pobrać po zalogowaniu się na swoje konto w serwisie InfoKonsument.pl Umowę należy wydrukować w dwóch egzemplarzach i podpisać, a następnie wysłać na adres siedziby Rejestru Dłużników ERIF BIG SA. Jedna umowa zostanie do nas odesłana, gdy podpisze ją pracownik Rejestru. Po wykonaniu powyższych kroków i przy spełnieniu warunków ustawowych możemy już samodzielnie dopisać dłużnika do rejestru za pośrednictwem serwisu infokonsument.pl wypełniając on-line formularz dopisania dłużnika.

 

Czym skutkuje negatywny wpis w BIG-u?

Kiedy zostajemy wpisani do Rejestru Dłużników, jest to informacja dla banku, że nie jesteśmy wiarygodnymi płatnikami. Właśnie dlatego bank odmawia często udzielenia kredytu osobom, które znajdują się w Rejestrze. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce, gdy to my – jako konsumenci dopiszemy do biura informacji gospodarczej pracodawcę, który miesiącami nie wypłaca nam wynagrodzenia. Taki wpis może skutkować problemami z pozyskaniem nowych klientów lub dostawców, otrzymaniem pożyczki, leasingu, czy też skorzystaniem z usług abonamentowych.

Reklamy

One comment

  1. Ogólnie negatywny wpis do któregokolwiek z BIG-ów świadczy o tym że dana osoba z jakiś powodów nie spłaca terminowo swoich zobowiązań. Może mieć ona wtedy nawet problem z podpisaniem umowy z firmą telekomunikacyjną a nawet problem z wynajęciem mieszkania.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s