Bierzesz kredyt? Zastanów się dwa razy

Myślisz o kupnie nowej pralki lub wyjeździe z rodziną na wakacje, ale nie masz wystarczającej ilości pieniędzy? Pierwsza myśl jaka się wówczas pojawia to: “Wezmę pożyczkę”. Korzystnych ofert nie brakuje, a nierzadko osoby z banku same do nas dzwonią i proponują atrakcyjny kredyt. Czy pożyczanie pieniędzy to dobry pomysł, aby realizować swoje marzenia? A może istnieje inny sposób, aby sfinansować upragniony zakup?

Trzy zasady, o których warto pamiętać zanim weźmiesz kredyt

Jak mówi stare przysłowie: “Dobry zwyczaj nie pożyczaj”. Jest w nim dużo prawdy, jednak bardzo często nie stać nas na kupno rzeczy, która jest nam potrzebna lub o której od dawna marzymy. Jednak zanim podpiszemy umowę kredytową, warto pamiętać o kilku kwestiach.

 

Po pierwsze: Zawsze musisz oddać więcej niż pożyczysz

Nawet jeśli bank reklamuje swój kredyt jako “tani” upewnij się, czy w umowie nie ma ukrytych kosztów. Może to być dodatkowe ubezpieczenie lub wysokie stawki za obsługę zadłużenia. Opłaty te mogą spowodować, że rata, która początkowo wydawała się bardzo niska, przerośnie twoje zdolności płatnicze. Pamiętaj, że nie ma kredytu bez odsetek, ponieważ celem banku jest zarobienie na tym, że pożycza ci pieniądze.

 

Po drugie: Upewnij się, czy inwestycja na która bierzesz kredyt jest niezbędna

Bardzo często bierzemy kredyt, bo jest to najprostsze rozwiązanie. Zepsuje się pralka? Zamiast ją naprawić, kupujemy nową. Dziecko chce jechać z kolegami na kurs windsurfingowy? Bez wahania finansujemy drogie szkolenie. A może warto ustalić z córką lub synem, że będziecie wspólnie odkładać potrzebną kwotę. Czasami wystarczy rezygnacja z „drobnych przyjemności”, aby co miesiąc odłożyć sporą sumę. Zazwyczaj wydatki, które opłacamy pożyczonymi pieniędzmi mogą poczekać, dlatego w pierwszej kolejności starajmy się zaoszczędzić na konkretny cel.

 

Po trzecie: Oszacuj, czy dasz radę spłacić kredyt

Jeśli podpisujemy z bankiem umowę na kilka lat, nie mamy pewności co się wydarzy w tym czasie. Nieoczekiwana choroba lub utrata pracy to najczęstsze przyczyny popadania w długi. Gdy nie oddajemy rat w terminie, bank ma prawo odsprzedać nasze należności firmie windykacyjnej, np. Grupie KRUK. Zadłużenie jest wówczas na tyle wysokie, że spłacamy je znacznie dłużej, niż zamierzaliśmy na początku. Nawet niewielki kredyt może być w przyszłości dużym problemem, dlatego upewnijmy się, czy przez cały okres umowy, damy radę oddawać kolejne raty.

Pamiętaj każde zadłużenie można spłacić (czytaj więcej kruk zadłużenie)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s