plaża

Kredyt na wakacjach

Latem rzadko kiedy myślimy o oszczędzaniu. Wyjazd z rodziną nad morze lub zagraniczna wycieczka to wydatki, które z pewnością nadwyrężą domowy budżet. Jeśli spłacamy kredyt hipoteczny, możemy skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Co to oznacza? I czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne w dłuższej perspektywie?

Wakacje na różnych zasadach

W zależności od tego, jaki zapis znajduje się w umowie podpisanej z bankiem, możemy skorzystać z tzw. karencji, czyli zawieszenia spłaty jedynie części kapitałowej zadłużenia lub wakacji kredytowych, a więc odroczenia spłaty całej kwoty, którą co miesiąc wpłacamy do banku (rata i odsetki). Karencja jest dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które spłacają swój kredyt przez długi czas, ponieważ pierwsze raty kredytu hipotecznego to w przeważającej mierze odsetki, w związku z czym pomniejszona rata będzie się niewiele różnić od tej, którą spłacaliśmy dotychczas.

 

Wakacje czy tylko krótki urlop?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych musimy spełnić kilka warunków. W pierwszej kolejności bank sprawdzi, czy do tej pory spłacaliśmy zadłużenie w terminie. Warto więc pomyśleć o zawieszeniu spłaty kredytu, zanim w naszym budżecie pojawią się większe wydatki. Jeśli okarze się, że nie spłacamy regularnie rat, bank odmówi nam prawa do zawieszenia płatności.

Każdy bank ma inne zasady przyznawania wakacji kredytowych, dlatego zanim podpiszemy umowę, musimy upewnić się na jakich zasadach zostaniemy zwolnieni z płacenia rat. Przykładowo, możemy opóźnić spłatę zadłużenia raz w roku na okres 2 miesięcy lub zawiesić dług nawet na rok, ale tylko raz w ciągu całego okresu spłaty kredytu.

 

Każde wakacje kiedyś się kończą

Pamiętajmy, że jeśli skorzystamy z wakacji kredytowych, nie ominie nas obowiązek spłacenia wszystkich rat. Zazwyczaj bank przygotowuje nowy harmonogram spłaty zadłużenia, w którym kolejne raty zostają odpowiednio zwiększone. Wakacje kredytowe spowodują również że odsetki za cały kredyt wzrosną, w związku z czym będziemy musieli oddać do banku więcej pieniędzy, niż przewidywaliśmy na początku.

Decyzja o odroczeniu spłaty kredytu powinna być dobrze przemyślana i skalkulowana. Zastanówmy się na co przeznaczymy dodatkowe fundusze. Być może są to wydatki, z których możemy zrezygnować? Zamiast wyjazdu zagranicznego, wybierzmy miejsce, znajdujące się w pobliżu. Jeśli pominięta rata ma być sposobem na załatanie dziury w domowym budżecie, pomyślmy najpierw w jaki sposób zaoszczędzić potrzebne pieniadze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s