Wiarygodność płatnicza: jak ją sprawdzić?

Najczęściej, gdy potrzebujemy dodatkowych środków na inwestycję, udajemy się do banku po kredyt lub pożyczkę. Niestety, nie zawsze otrzymujemy pozytywną odpowiedź i w takiej sytuacji musimy zwrócić się po pożyczkę do rodziny lub znajomych. Dlaczego tak bywa? Odpowiedź jest prosta: ponieważ nie posiadamy pozytywnej historii płatniczej.

Pozytywna informacja gospodarcza

Brak pozytywnych informacji gospodarczych w  biurze informacji gospodarczej może wpłynąć na decyzję banku o nieudzieleniu nam kredytu. Co więcej, również dostawca usług telefonicznych lub internetowych może odmówić nam lepszych warunków, a potencjalni kontrahenci, będą mieli wątpliwości, czy nawiązać z nami współpracę. Wiarygodność płatnicza i kredytowa we współczesnym świecie wiele mówi o człowieku lub o jego firmie. Stanowi informację dla usługodawców lub kontrahentów, że jesteśmy rzetelnymi i godnymi zaufania płatnikami. Dlatego warto wiedzieć, za co możemy otrzymać informacje pozytywne.

Pozytywny wpis do biura informacji gospodarczej możemy otrzymać m.in. w przypadku terminowego:

  1. Spłacania rat kredytu – informację pozytywną możemy otrzymać za każdą opłaconą w terminie i w pełnej wysokości ratę kredytu, ale pod warunkiem, że wszystkie dotychczasowe raty dotyczące tego zobowiązania zostały spłacone również w pełnej wysokości.
  2. Regulowania abonamentu – jeżeli korzystamy z usług internetowych, telewizyjnych, telefonicznych itd. również możemy wnioskować u naszego dostawcy o wpisanie informacji pozytywnej do BIG-u.
  3. Opłacania innych rachunków – są to wszelkiego rodzaju rachunki związane ze stałymi zobowiązaniami np.: za prąd, gaz, wodę, czynsz itd.

Na koniec najważniejsze, czyli jak sprawdzić swoją wiarygodność płatnicza? Nic prostszego – wystarczy wejść na serwis infoKonsument.pl (jest to serwis Rejestru Dłużników ERIF poświęcony konsumentom) i bezpłatnie zarejestrować się. Po dokonaniu rejestracji można skorzystać z usługi „Sprawdź siebie”. Zgodnie z Ustawą z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, raz na sześć miesięcy każdemu konsumentowi przysługuje prawo bezpłatnego sprawdzenia informacji o sobie w BIG-u. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy więcej informacji pozytywnych czy negatywnych.

Jak widzicie, warto budować pozytywną historię płatniczą. Tym bardziej, że już wiecie jakie to proste! 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s