pieniadze

Dlaczego popadamy w zadłużenie?

Czynniki zewnętrzne czyli sytuacje losowe czy braki w edukacji finansowe czyli złe zarządzanie domowym budżetem? Co jest powodem popadania w długi?


Dlaczego mam dług?

Powodów zadłużenia może być wiele. Sytuacje losowe: utrata pracy, przewlekła choroba, rozwód, śmierć bliskiej osoby czyli sytuacje losowe na które nie mamy wpływu i których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Inny powód naszych długów to tak zwane tarapaty finansowe np.: zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy powiększenie rodziny, a tym samy zwiększenie wydatków, na które nie wszyscy jesteśmy przygotowani.

3 grupa przyczyn zadłużenia to zaciągnie wielu zobowiązań finansowych – przekredytowanie: kredyt na nowy komputer, pożyczka na wakacje zagranicą, nowy telewizor, samochód, telefon. Po zsumowaniu wszystkich pożyczek okazuje się ze nasze miesięczne zobowiązania znacznie przekraczają nasze zdolności do spłaty pożyczek.

Trochę statystyki

Według respondentów najczęstszy powód popadania w długi to czynniki zewnętrzne na które nie mamy wpływu – 33% . Warto jednak zauważyć ze rośnie odsetek osób, które uważają, że powodem naszym długów jest złe gospodarowanie budżetem domowym – 28% W tym przypadku rozwiązanie wydaje się proste, wystarczy większy nacisk kłaść na edukację finansową naszego społeczeństwa .

Kiedy wpadamy w tarapaty finansowe?

  • kiedy bezrefleksyjnie wydajemy pieniądze – kupowanie wiele drogich produktów
  • kiedy nie potrafimy poszukać tańszych produktów – nie zwracamy uwagi na cenę
  • kiedy nie mamy ustalonych priorytetów jak rachunki za prąd, gaz, wodę czynsz
  • kiedy nie robimy planów wydatków na dany okres czasu np wydatki miesięczne
Kolejny (ostatnim w mojej opinii) powodem naszych długów mogą być różnego rodzaju nałogi np. używki, hazard, zakupoholizm. Jednak w tym przypadku po pomoc powinniśmy zwrócić się do specjalisty.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s