pieniądze

Firma windykacyjna – jakie ma prawa i jak działa?

Powszechnie wiadomo, że windykatorzy nie cieszą się dobrą opinią wśród ludzi. Jest to delikatny problem, bo przecież umów należy dotrzymywać, a każdy ma prawo domagać się zapłaty należności. I właśnie w tym celu – doprowadzenia do ugody z dłużnikiem – powstały firmy windykacyjne. Dowiedz się, jak działają i jakie mają prawa.

Windykator to nie komornik

Firma windykacyjna pomaga wierzycielowi w odzyskaniu należności od dłużnika. Działa w jego imieniu, a więc nie ma od niego większych uprawnień. Jej głównym celem jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem, co może skutkować na przykład ustaleniem satysfakcjonującego obie strony harmonogramu spłaty zadłużenia. Firma windykacyjna może też działać we własnym imieniu jako wierzyciel, jeśli pomiędzy zlecającym odzyskanie długu a daną firmą doszło do cesji wierzytelności.

Windykację dzielimy na sądową i pozasądową. Działania w ramach pierwszego typu windykacji prowadzą w Polsce komornicy, natomiast firmy windykacyjne zajmują się pozasądowym dochodzeniem należności. Tego rodzaju firmy to normalne podmioty gospodarcze, podlegające wpisowi do rejestru przedsiębiorców. W ramach prawa mogą one zawierać ugody z dłużnikami, negocjować spłatę zadłużenia, czy wzywać do zapłaty należności.

Działania windykatora

Pierwszym krokiem windykatora jest sprawdzenie, czy dana wierzytelność faktycznie istnieje. Jeśli tak jest, następnie może skontaktować się z dłużnikiem. Wzywając do zapłaty, firma windykacyjna powinna pamiętać, aby wskazać z jakiego tytułu żąda uiszczenia należności, jaka jest kwota i podstawa prawna zadłużenia oraz podać termin zapłaty i numer rachunku bankowego.

Firmy windykacyjne często współpracują z biurami informacji gospodarczej(BIG). Jeśli wierzyciel ma z takim biurem podpisaną umowę o udostępnianiu danych gospodarczych, na temat naszego długu może pojawić się wpis do BIG. Wówczas możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku, gdyż instytucje te często sprawdzają rejestry dłużników.

Czego nie wolno windykatorom

Pamiętajmy, że firma windykacyjna nie jest sądem, policją czy komornikiem. Jej intencją jest polubowne wypracowanie spłaty należności przez dłużnika.  Działania firmy windykacyjnej powinny zawsze być w zgodzie z zasadami prawa i dobrymi obyczajami.

Reklamy

2 comments

  1. Umówmy się. Wierzyciel mimo szczerych chęci wielokrotnie nie jest w stanie poradzić sobie z tym sam. Z windykatorem współpraca przebiega często dużo szybciej, a przede wszystkim skuteczniej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s