definicja

Firma Kruk i podstawowe pojęcia o windykacji

Wiele polskich rodzin boryka się z kłopotami finansowymi. Niestety coraz częściej kończy się to niewypłacalnością finansową i groźbą windykacji. Jeżeli znajdziemy się właśnie w takiej niekorzystnej sytuacji albo obawiamy się jej, warto zawczasu zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z tą branżą.

Windykacja oznacza dochodzenie roszczeń. Może ona występować w dwóch formach: polubownej albo sądowej. Windykacja polubowna (stosuje ją firma kruk) polega na informowaniu i przekonywaniu dłużnika o długu. W tym przypadku następuje np. wezwanie do zapłaty, ostrzeżenie o możliwości wpisania dłużnika do rejestru dłużników. Windykacja sądowa ma miejsce w sytuacji, gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy i jedynym sposobem zaspokojenia wierzytelności staje się wystąpienie na drogę sądową.

Długiem nazywamy niezaspokojone świadczenie pieniężne lub rzeczowe, którego spełnienia ma prawo domagać się inna osoba albo podmiot.

Wierzycielem jest osoba fizyczna lub prawna, która na podstawie umowy lub przepisów prawa, ma prawo żądać otrzymania świadczenia rzeczowego lub pieniężnego od dłużnika.

Wierzytelność wymagalna – to świadczenie, w przypadku którego minął już termin zapłaty. W związku z tym, jeżeli nie dokonano wpłaty wymaganej kwoty – wierzyciel ma prawo do przymusowego dochodzenia sumy zadłużenia Brak wymagalności wierzytelności, oznacza, że nie można przekazać zadłużenia do windykacji.

Windykatorem jest osoba zatrudniona w firmie windykacyjnej, która zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem długów.

Nakaz zapłaty jest to orzeczenie sądu, wydane na posiedzeniu niejawnym. Posiedzenie to odbywa się bez udziału stron, a sporządzenie omawianego dokumentu następuje tylko na podstawie analizy treści pozwu i dokumentów, które zostały do niego dołączone. Co do zasady, pozwany ma dwa tygodnie na spłatę zadłużenia w całości (łącznie z kosztami) albo na wniesienie w tym temacie sprzeciwu do sądu. Termin ten liczy się od dnia doręczenia nakazu pozwanemu.

Czynności windykacyjne to wszystkie czynności, zarówno prawnie dozwolone, jak i faktyczne, które mają na celu doprowadzenie do spłaty długo przez dłużnika

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s