Dlaczego dłużnik nie płaci?

Czy słyszeliście, to już kiedyś?: “Od wielu lat, prowadziłem interesy z tą firmą. Dlaczego nagle przestali spłacać swoje długi?”, “Pożyczyłem przyjacielowi pieniądze. Dziś już nie mam ani pieniędzy, ani przyjaciela.” Stare powiedzenie mówi, “dobry zwyczaj nie pożyczaj”, jednak, gdy już pożyczymy, chcielibyśmy odzyskać swoje pieniądze. Zastanawialiście się czasem jakie są powody niepłacenia zobowiązań? Oto kilka z nich.

Nasz dłużnik, ma swojego dłużnika

Firmy często mają wielu kontrahentów. Niektórzy w szybkim czasie mogą stać się ich dłużnikami lub wierzycielami. Niewypłacalność firmy X, może wynikać właśnie z tego, że jej dłużnik nie spłacił wierzytelności w terminie, przez co firma X nie ma środków na opłacenie firmy Y.

Kiepski sezon

Jest wiele firm, których istnienie zależy od sezonu i pogody. Jest to np. rolnictwo lub sadownictwo. Kiedy taka firma staje się naszym dłużnikiem, może nie wypłacić nam pieniędzy w terminie, ze względu na to, że zbiory dotknęła susza, powódź lub szkodniki.

Z powodów rodzinnych

Czasem zdarzają się nieprzewidziane wydatki, kiedy musimy wyłożyć nagle dużo pieniędzy, na chorobę członka rodziny. W takich sytuacjach ostatnia rzecz o jakiej myślimy, to spłata długu w terminie. Być może zapomnieliśmy. Być może przeznaczyliśmy część środków na leczenie. Niezależnie od powodu, bardzo łatwo w takim momencie stać się czyimś dłużnikiem.

Bo pożyczka była zbyt mała

Niektórzy dłużnicy nie płacą swoich zobowiązań, ponieważ pożyczyli (ich zdaniem) na tyle mało, że wierzyciel i tak nie będzie chętny, aby brać udział w nieprzyjemnym i długotrwałym procesie egzekucji. Często faktycznie rezygnujemy ze swoich pieniędzy, kiedy myślimy o tym, że trzeba będzie pójść do sądu, wynająć firmę windykacyjną i uczestniczyć w nieprzyjemnym sporze o pieniądze, które przecież i tak są nasze. Nie pozwólmy na to, ponieważ bardzo szybko znajdą się inni, którzy będą chętni, aby wykorzystać naszą dobroć

Błędy firm windykacyjnych

Jednym z podstawowych błędów w windykacji jest moralizowanie lub straszenie dłużnika. Być może takie działanie w niektórych przypadkach działa, jednak na dłuższą metę powoduje, że dłużnik stwarza sobie negatywne wyobrażenie o firmie, jak i swoim wierzycielu przez co, tym bardziej nie będzie chciał zapłacić.

Innym błędem jest brak konsekwencji w działaniu i zbyt długi okres postępowania. Jeżeli firma zbyt często idzie dłużnikowi na rękę, przyzwyczaja go tym samym, do zwlekania. Przez co skuteczność ściągania długów maleje. Dłużnik, będzie naginał termin tak długo, jak tylko się da, przez co zamiast pomóc firma może nam tylko zaszkodzić.

Stanowczość i konsekwencja, to dwie podstawowe zasady dobrej windykacji. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze dłużnik jest winny swojej sytuacji, dlatego każdy przypadek musi być rozpatrywany szczegółowo i indywidualnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s