prawo

Czym zajmują się firmy antywindykacyjne

Na polskim rynku jest mnóstwo firm windykacyjnych, które świadczą swoje usługi w zakresie egzekucji wierzytelności. Z reguły ich działania mają charakter jednostronny, ukierunkowany na obronę interesów wierzyciela. Co jednak z drugą stroną tej niekomfortowej sytuacji? Dłużnik, często nie posiada potrzebnej wiedzy prawnej, aby móc stawić samotnie czoła prawnikom i radcom prawnym z firmy windykacyjnej. Wtedy najlepiej zgłosić się po pomoc do firmy antywindykacyjnej.

Na czym polega działalność antywindykacyjna? Kancelarie takie podejmują szereg działań mających na celu ochronę dłużnika, przed procedurami egzekucyjnymi, prowadzonymi przez firmę windykacyjną, bank lub inne organy egzekucyjne.

Rodzaje tych działań zależą od firmy, która podjęła trud obrony dłużnika. Do najczęściej spotykanych należą:

  1. Restrukturyzacja zadłużenia – polega na zmianie struktury zobowiązania, pod kątem czasu oraz sposobu spłat, czy wysokości oprocentowania.
  2. Mediacja – dotyczy prowadzenia negocjacji ze stroną wierzyciela oraz organami, które go reprezentują, w celu osiągnięcia lepszych warunków dla dłużnika. Takie działania mogą doprowadzić, nawet do umorzenia znacznej części zobowiązania.
  3. Cesja – czyli zakup wierzytelności, przez osobę trzecią, wobec której dłużnik będzie zobowiązany do spłaty zobowiązania. Jaką robi, to różnicę dla dłużnika? Przede wszystkim taką, że w przypadku cesji, kwota do spłaty może być znacznie niższa, niż ta którą osoba zadłużona miała opłacić swojego dawnego wierzyciela.
  4. Antyegzekucja – jest to proces polegający na zawieszeniu egzekucji komorniczej, w celu przeprowadzenia renegocjacji z wierzycielem. Celem antyegzekucji jest umorzenie egzekucji.

Do innych działań firm antyegzekucyjnych należą: pomoc prawna, reprezentowanie i obrona dłużnika w procesie sądowym, wypracowanie rozwiązań korzystnych dla dłużnika itp.

Na co dzień, w czarno-białym świecie firm windykacyjnych, bycie dłużnikiem, często oznacza spore problemy. Nie pozwólmy sobie na nie i w porę dowiedzmy się o możliwościach jakie oferują dla nas firmy antywindykacyjne.

One comment

  1. firm windykacyjnych jest w polsce tysiace dzis kazdy moze ja otworzyc.Na jednego kowalskiego przypada 5 firm ktore dzialaja na szkode dluznika choduja dlugi z 50zl zrobia 3000zl to pazernosc chciwosc ludzka niszczy biednych ludzi.Firmowi wladzcy na kontach maja miliony wyciagniete od biednych bez litosci nasze prawo jest chore ze na to pozwala czas cos z tym zrobic.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s