koperta

Dostałeś list od kruka?

Na pewno widziałeś tą reklamę w telewizji. „Dostałeś list od Kruka? – Ja też miałam długi, odezwij się do Kruka, oni chcą się dogadać”. Co właściwie dla Ciebie oznacza otrzymanie listu od firmy windykacyjnej? Zapraszam do przeczytania artykułu.

To w końcu, co zrobić z takim listem – otwierać czy nie? Nie chowaj głowy w piasek, sprawdź co jest napisane w takim dokumencie! Pismo takie oczywiście dotyczy naszego zadłużenia. Mówisz, ale ja nie mam długów? Czy aby na pewno? Wiele osób tak twierdzi. Sprawdź, czego rzeczywiście dotyczy zadłużenie. Okazuje się, że nie wypowiedziałeś umowy za telefon, przychodziły faktury, ale nie używałeś telefonu, więc nie płaciłeś? Wiele umów jest automatycznie przedłużana, więc jeśli nie wypowiedziałeś umowy, a nie płaciłeś faktury, to masz dług. A może spóźniłeś się miesiąc z zapłatą za jakąś fakturę, ale potem już regularnie płaciłeś kwotę z umowy, ale nie zapłaciłeś odsetek i one po 5 latach urosły – to też jest dług. A może twierdzisz, że miałeś kredyt za samochód, ale żona rozwaliła auto, wiec teraz już nie spłacasz rat kredytu, bo przecież nie ma auta. To jest błędne myślenie. Te wszystkie sytuacje pokazują, jakie wymówki mają dłużnicy. A może masz długi, ale nie chcesz spłacać i wyjeżdżasz za granicę i nie interesujesz się długiem, ale przecież dług nie wyparuje! Czegoś nie zapłaciłeś albo nie wypowiedziałeś umowy, to masz długi! To tylko kwestia czasu, jak trafią one do firmy windykacyjnej i ktoś będzie chciał je od Ciebie jak najszybciej odzyskać.

dłużnik goniący za listem

Co więc zrobić, gdy otworzyłeś list no i okazało się, że jednak masz jakiś dług? Po pierwsze sprawdź, kto jest właścicielem długu. Czy jest to firma windykacyjna, czy ktoś zlecił firmie windykacyjnej ściągnięcie długu (windykacja inkaso)?  [Więcej o tym w moim artykule o rodzajach rynku wierzytelności]. Jeśli właścicielem jest firma windykacyjna, to musisz się bezpośrednio z nią kontaktować w sprawie długu (nawet jeśli miałeś dług w banku Y, to ten bank sprzedał twój dług firmie windykacyjnej X, czyli nastąpiła cesja wierzytelności i teraz to firma windykacyjna X jest jedynym właścicielem tego długu). Natomiast jeśli, właścicielem długu jest ktoś inny np. operator sieci komórkowych i zlecił on ściągnięcie długu firmie windykacyjnej, to ten operator sieci komórkowej jest właścicielem długu. Jeśli chcesz spłacić dług możesz kontaktować się z firmą windykacyjną, ale też możesz rozmawiać w sprawie długu z np. operatorem sieci komórkowej, jeśli tam masz dług. To już od Ciebie zależy.

dłoń trzymająca klucze od domu

Co zrobić, jak odebrałeś list i już wiesz, kto jest właścicielem twojego długu? Skontaktuj się z firma windykacyjną  – zadzwoń do nich. I co dalej? Naszykuj dokumenty – ten list oraz swoje dane, ponieważ windykator będzie sprawdzał, czy Ty to Ty tzn. będzie na pewno pytał o twoje Imię,  Nazwisko, nr PESEL , ale także o numer umowy wierzytelności, czyli np. numer umowy z siecią komórkową, jeśli tam masz długi. Co robić dalej w rozmowie z windykatorem? Próbuj negocjować! Wynegocjuj taką ratę spłaty, którą rzeczywiście będziesz mógł zapłacić! I najważniejsze – wykaż, że zależy Ci na spłacie długu. Może nie możesz nagle zapłacić 1000 zł, ale chcesz co miesiąc płacić 100 zł. Windykator się nie zgadza i chce więcej, negocjuj, ale nikt Ci nie zabroni spłacać zadłużenia. Możesz więc co miesiąc płacić. Po prostu wykazuj wolę spłaty. Nie udawaj, że nie ma problemu, zmierz się z tym i ureguluj zobowiązanie.

uścisk dłoni

A co jeśli nie odbierzesz listu? Pamiętaj, że kontakt listowny i telefoniczny to formy windykacji polubownej – firmy windykacyjne chcą się z Tobą dogadać. Jeśli nie odbierasz listów i telefonów, wyślą do Ciebie windykatora terenowego, który odwiedzi Cię w domu i również będzie próbował się z Tobą dogadać. To także będzie forma windykacji polubownej. Nie otworzysz drzwi? Firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu, a po wyroku sądu komornik ściągnie twoje długi z twojego konta albo zabierze Ci nowy telewizor z domu. To będzie właśnie forma windykacji sądowej i egzekucja komornicza. Chcesz tego uniknąć – nie unikaj kontaktu z windykatorem!

młotek sędziego

Co powinieneś zapamiętać z tego artykułu?

Jeśli dostałeś list od Kruka albo od innej firmy windykacyjnej, to:

  • nie bądź strusiem, nie chowaj głowy w piasek i odbierz taki list
  • sprawdź, kto jest właścicielem twojego długu
  • skontaktuj się z firmą windykacyjną lub z firmą w której masz długi
  • negocjuj, negocjuj, negocjuj jak najniższe raty
  • spłać zadłużenie
  • bądź szczęśliwym człowiekiem, który nie ma długów!
Reklamy

One comment

  1. Niestety wiele osób nie ma pojęcia o działaniu i istocie windykacji, a szkoda. Artykuł powinien przeczytać każdy, kto próbuje unikać płacenia zobowiązań. Nie ma sensu, bo prędzej, czy później i tak trzeba będzie zapłacić a koszty i odsetki mogą być wówczas olbrzymie. Firmy windykacyjne pomagają dłużnikom, a nie jeszcze bardziej dołują.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s