monety

Długi w Polsce

 

Na jaka kwotę są łączenie zadłużeni Polacy? Ile dokładnie wynosi nasz dług? Wśród dłużników jest więcej kobiet czy mężczyzn? A może chcesz wiedzieć, w którym województwie dłużnicy zadłużyli się na najwyższą kwotę? Po te i inne informacje zapraszam do postu!

 

Łączna kwota zaległych płatności Polaków

Kwota zadłużenia Polaków wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy o 0,43 miliarda złotych. Zadłużenie Polaków wzrosło o 1,07 proc. w stosunku do marca tego roku. Łączna kwota zaległych zobowiązań klientów niewywiązujących się z płatności od końca czerwca 2013 roku wzrosła o nieco ponad 1 miliard złotych, zaś na przestrzeni dwóch lat kwota ta wzrosła aż o 13,34 procenta, czyli 4,81 miliarda złotych.

zaległe płatności w Polsce

Kwota zaległych płatności w podziale na województwa

Najwyższy poziom zadłużenia w podziale na województwa niezmiennie odnotowuje się w województwie śląskim. Jego mieszkańcy nie płacą w terminie zobowiązań na łączną kwotę ponad 7,8 miliarda złotych, a ich zadłużenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy zwiększyło się o blisko 500 milionów złotych.

Zadłużenie mieszkańców omawianego regionu stanowi blisko jedną piątą (19,14 proc.) łącznej kwoty zaległości Polaków.

Najbardziej zadłużone wojewódzywo

Jak już pisałam wcześniej, w  Polsce przez ostatni rok (od czerwca 2013 do czerwca 2014 roku) 6,1% Polaków nie spłaca swoich zobowiązań w terminie. Są to tak zwani klienci podwyższonego ryzyka (osoby zalegające z regulowaniem zobowiązań), które zostały zgłoszone do rejestru dłużników lub/i BIKu i  posiadają zaległości finansowe wyższe niż 200 zł niespłacane przez więcej niż 60 dni.

klienci podwyższonego ryzyka ilość

Pomimo wzrostu zadłużenia pozytywną informacją jest to, że spada liczba klientów podwyższonego ryzyka – o 0,01 procent jest to stosunkowo mały procentowy spadek, lecz może zapowiadać pewną tendencje spadkową w przyszłości. W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba klientów podwyższonego ryzy  zmniejszyła się o 13 300 osób i obecnie wynosi ona 2 325 534, jest to 13 300 więcej osób bez długów.

kobieta mężczyzna dłużnik

We wszystkich województwach, w grupie podwyższonego ryzyka, to częściej mężczyźni są bardziej zadłużeni niż kobiety.

kwoty zadłużenia klientów podwyższonego ryzykaNajwięcej osób jest zadłużonych jest na kwotę od 2001 do 5000 złotych. Warto także zwrócić uwagę, że większość osób (66%) ma długi  do 5000 zł. Są to więc pieniądze które przy wzmożonym wysiłku dłużnika (dodatkowej pracy, wyjeździe za pracą za granicę itp.)  i np. rozłożeniem długu  na raty można spłacić. Wysokie kwoty zadłużenia (powyżej 10 000), których nie będzie już tak łatwo spłacić, ma 21,85% osób. Można przewidywać, że od tych osób trudno już będzie w szybkim czasie ściągnąć cały dług.

Podsumowując, Polacy mają zaległości płatnicze w wysokości ponad 40 miliardów złotych. Liderem w przypadku województw jest województwo śląskie, zadłużenie w tym województwie to 1/5 zadłużenia kraju. Liczba klientów podwyższonego ryzyka w przeciągu ostatnich 3 miesięcy zmalała o ponad 13 000 tysięcy osób, co może dobrze wróżyć na przyszłość. Natomiast jeśli chodzi o podział płciowy osób zalegających z płatnościami, to przeważają mężczyźni, a większość długów, to kwoty poniżej 500 złotych.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie informacje okażą się dla Was interesujące, zachęcam do komentowania.

Opracowano na podstawie: raport Infodług lipiec 2014

Źródło ikonki wpisu i pierwszego obrazka:Designed by freepik

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s