korona

Ranking firm windykacyjnych

Ranking firm windykacyjnych zostanie przedstawiony w 3 kluczowych podziałach:

  • firma windykacyjna, która kupiła najwięcej wierzytelności
  • firma windykacyjna, która uzyskała najwięcej wierzytelności zleconych
  • firma windykacyjna, która ma łącznie najwięcej wierzytelności

Jeśli nie rozumiesz któregoś z wyżej wymienionych pojęć to zapraszam na mój artykuł przedstawiający rynek wierzytelności!

Wszystkie informacje zostaną oparte o dane na koniec 2013 roku. Przedstawionych zostanie  15 największych firm windykacyjnych w Polsce.

Ranking firm windykacyjnych ze względu na zakupione wierzytelności

Ranking wierzytelności kupionych

Jak widać na obrazku, najwięcej portfeli wierzytelności w 2013 roku zakupiła firma Ultimo. Na drugim miejscu z małą różnicą (5,68%) jest firma windykacyjna Kruk (z portfelem wierzytelności mniejszym o 142 miliony złotych). Ostatnie miejsce na podium zajmuje Navi Group, tutaj różnica między dwoma firmami  z czołówki jest ogromna –  wynosi 1536 milionów zakupionych wierzytelności mniej, czyli 65,14% mniej niż drugi w rankingu Kruk. Można więc wyciągnąć wniosek, że firmy windykacyjne Ultimo i Kruk są liderami na rynku wierzytelności kupionych, czyli kupują najwięcej długów.

 

Ranking firm windykacyjnych ze względu na wierzytelności inkaso (zlecone)

ranking wierzytelności zleconych

Jeżeli chodzi o wierzytelności, które zostały zlecone, to pionierem jest firma windykacyjna Kruk. Na drugim miejscu znajduje się EGB Investments ze stratą do lidera w wysokości 1988,9 milionów otrzymanych zleceń windykacji. Jest to 72,24% windykacji inkaso mniej. Trzecie miejsce zajmuje Casus Finanse z wartością 744 milionów zleconych do windykacji długów, co daje 72,94% wierzytelności zleconych mniej. W związku z tak wielkimi różnicami między pierwszym miejscem, a innymi firmami, z rankingu można wywnioskować, że Kruk jest niekwestionowanym faworytem pod względem przyjmowanych zleceń na odzyskanie długów.

 

Ranking firm windykacyjnych ze względu na ilość wierzytelności

ranking wierzytelności łącznie

Łącznie, największą liczbę długów do windykowania na rynku wierzytelności w Polsce ma firma windykacyjna Kruk. Firma ta ma łącznie 51,09% długów do windykacji więcej niż firma Ultimo. Należy zauważyć, że firma Ultimo nie zajmuje się w ogóle zleconymi wierzytelnościami, mimo to sam zakup portfeli wierzytelności daje temu przedsiębiorstwu aż drugie miejsce. Ostatnie miejsce na podium zajmuje GK Best , która to ma 78% mniej wierzytelności niż Kruk i z 55,04% mniej niż Ultimo.

Podsumowując, niekwestionowanym faworytem jest firma windykacyjna Kruk. Na drugim miejscu Ultimo ma aż około polowe miej długów do ściągnięcia, 3 miejsce to już ponad ¾ mniej długów do windykacji niż lider i około polowa długów mniej niż firma z 3 miejsca.

opracowano na podstawie: http://www.parkiet.com/galeria/32,3,1360653.html#bigImage

Reklamy

2 comments

  1. fajne rankingi jednak te firmy windykacyjne cenią się i nie każdemu się to opłaca. dzieki za info odnośnie samodzielnej windykacji też poszperałam i jest tego trochę

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s