wykres kołowy

Rynek wierzytelności w Polsce – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaj wierzytelności, to możemy wyróżnić dwa rodzaje rynków.

2 rynki windykacji w PolsceRynek wierzytelności gospodarczych (B2B), jest to rynek długów dotyczących firm( skrót B2B z języka angielskiego Business to Business, jest to nazwa relacji występujących pomiędzy firmami). Dotyczy długów osób prywatnych związanych z sektorem finansowym (kredyty bankowe, pożyczki zakupy na raty), usługowym (firmy telekomunikacyjne – telefony, Internet, firmy ubezpieczeniowe, telewizje kablowe i satelitarne), mieszkaniowym (niespłacone czynsze), mediów (niezpłacone rachunki za prąd, wodę, gaz, wywóz nieczystości) oraz zaległości z tytułu niespłaconych kar, mandatów.

Drugi rodzaj rynku, to rynek wierzytelności konsumenckich (B2C) zwany też rynkiem wierzytelności masowych, dotyczy długów indywidualnych osób (skrót B2C Business-to-consumer  jest to nazwa relacji występujących pomiędzy firmą a klientem). Dotyczy długów w sektorze biznesu, sektorze finansowym, telekomunikacyjnym i energetycznym.

 

Ze względu na charakter wierzytelności można wyróżnić trzy rodzaje windykacji na rynku polskim:

Rynek windykacji według charakteru windykacji

Zakup portfeli wierzytelności ( portfel wierzytelności – firma windykacyjna kupuje całą pulę długów np. może być jednej firmy) np. firma windykacyjna Kruk kupuje całą pulę długów banku PKO BP. Długi te zmieniają właściciela i zarządzająca nimi firma windykacyjna bierze na siebie całkowite ryzyko związane z obsługą wierzytelności i działa już w swoim własnym imieniu. Jest to bardzo kosztowne dla firm, ponieważ muszą mieć środki na zakup takich portfeli wierzytelności, ale dzięki temu mają możliwość doboru strategii windykacji, czyli mogą stosować takie narzędzia i metody, jakie im odpowiadają.

Inkaso (windykacja na zlecenie) –  firma windykacyjna działa na zlecenie klienta, czyli wierzyciel (osoba lub firma, której jesteśmy winni pieniądze) zleca jej windykację należności . Firma windykacyjna ściąga dług w imieniu wierzyciela, otrzymując wynagrodzenie, jego wielkość  zależna jest od tego, czy uda jej się wynegocjować spłatę długu czy nie. Metody i narzędzia windykacji muszą być uzgodnione z osobą zlecającą windykację, a czas trwania windykacji zazwyczaj jest krótszy niż w przypadku windykacji portfeli wierzytelności.

Windykacja we własnym zakresie – jeśli prowadzisz firmę i masz dłużnika, możesz oczywiście prowadzić windykację we własnym zakresie. Niesie to jednak ze sobą większe koszty, ponieważ ktoś w firmie, musi zająć się windykacją, a także doszkolić się w tym zakresie. Poza tym zazwyczaj firmy windykacyjne mają większą skuteczność w windykacji długów, więc w większości przypadków warto oddać windykację w ich ręce.

Reklamy

3 comments

  1. W ramach tak zwanej samodzielnej windykacji warto jeszcze pamiętać o nowych możliwościach i narzędziach online, które pojawiają się w ostatnim czasie typu vindicat.pl/faq/. Windykuje się samodzielnie, ale przy wsparciu i pomocy specjalnie do tego stworzonej platformy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s